Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 10 januára, 2021
0

Ako predať byt a kúpiť dom

 

Veľa ľudí hlavne v mladom veku túži po väčšom bývaní v rodinnom dome. Ich predstava o bývaní je jasná. Rodinný dom so záhradou, kde sa hrajú deti, izba pre každého, garáž na auto, terasa na posedenie v teplých časoch roka. V tejto dobe väčšina z nás rozmýšľa o tom, ako predať byt a kúpiť dom.

Túto otázku riešime hlavne vtedy ak nemáme na kúpu domu dostatok peňazí a potrebujeme najprv predať byt a potom kúpiť náš vysnímvaný dom. Ako nastaviť celý proces tak, aby sme získali peniaze za predaj bytu a mohli v ňom určitý čas bývať, pokiaľ nám neuvoľnia dom, ktorý kupujeme.

Často sa stáva, že dom ešte nie je dokončený a na dostavbu potrebujeme peniaze z predaja nášho bytu.

V takomto prípade potrebujeme nastaviť celý proces predaja na túto našu požiadavku. Všetkých potenciálnych kupujúcich oboznámime pri obhliadke, že byt môžeme uvoľniť až v čase, v ktorom nám bude odovzdaný dom do užívania.

Tento čas by sme mali mať potvrdený predávajúcim domu alebo firmou, ktorá nám dom stavia. Väčšina kupujúcich si potrebuje dohodnúť odovzdanie bývania, v ktorom bývajú počas kúpy vášho bytu.

Je vôbec možné zohnať takého kupujúceho, ktorý by bol ochotný kúpiť byt a čakať pokiaľ mu byt odovzdáme do užívania aj niekoľko mesiacov? Áno takí kupujúci existujú.

 

Ako predať byt a kúpiť dom

Väčšina kupujúcich kupuje daný byt z dôvodu vzťahu k danej lokalite. Po rozhodnutí kúpiť byt vedia počkať na odovzdanie aj niekoľko mesiacov. Kupujúci, ktorí kupujú byt na hypotekárny úver však väčšinou požadujú zľavu z kúpnej ceny.

Je to z dôvodu platenia hypotéky a väčšinou aj nájmu za byt, v ktorom momentálne bývajú. Ak predávate byt a potrebujete v ňom ešte niekoľko mesiacov bývať (4-12mesiacov) bolo by vhodné znížiť predajnú cenu o výšku nájmu, ktorý platia kupujúci za svoj byt.

Samozrejme všetko záleží aj na atraktivite vášho bytu. Tu si však treba dať pozor, aby ste nemali prílišne vysoký názor o svojom byte a jeho atraktívnosti. Môže sa stať, že byt bude mať aj iných konkurentov a kupujúci nebudú akceptovať vaše podmienky. Ak je byt jedinečný a atraktívny, cenu nemusíte znižovať.

Druhou možnosťou je byt predať, presťahovať sa do prenájmu, pokiaľ nebude možné kupovaný dom obývať. Ak je takáto potreba na strane predávajúceho, od ktorého dom kupujete, môžete ho žiadať o zľavu z ceny domu. Často sa stáva, že vám vyjde v ústrety.

 

Predávate byt a potrebujete sa zorientovať v oblasti kúpnej zmluvy? Stiahnite si zadarmo knihu „Návod na vypracovanie kúpnej zmluvy“ plus vzory kúpnych zmlúv, návrh na vklad a preberací protokol na byt tu >>>.

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy