Ceny nehnuteľností

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 15 januára, 2021
0

Ceny nehnuteľností

Ceny nehnuteľností. Väčšina odborníkov z oblasti predaja nehnuteľností predpokladala zastavenie rastu cien nehnuteľností na Slovensku počas pandémie COVID 19. Vychádzali z predpokladu nárastu nezamestnanosti, opatrnosti bánk poskytovať hypotekárne úvery a ochoty ľudí zadlžiť sa v neistej dobe.

 

 

Vývoj cien nehnuteľností 2020

 

Opak bol pravdou. Realitný trh zaznamenal prudký nárast cien nehnuteľností v každom kraji Slovenska. Čiastočne to bolo spôsobené pandemickými opatreniami vlády na udržanie zamestnanosti, možnosťou odkládok splátok hypoték a nedostatkom nehnuteľností na bývanie.

Nerozhodnutí kupujúci v obave ešte väčšieho zvýšenia ceny nehnuteľností v súbehu znižovania úrokových sadzieb na hypotékach urobil rozhodnutie a kúpili nehnuteľnosť.

To spôsobilo ešte väčší záujem o bývanie vo vlastnom a tým aj tlak na ceny v stále sa zmenšujúcej ponuke bytov a domov na bývanie. K rastu cien nehnuteľností na bývanie prispel aj rast miezd.

V medziročnom porovnaní rástli ceny nehnuteľností o 11,8%. Vo väčšine regiónov ceny nehnuteľnosti za posledný štvrťrok 2020 rástli. Najväčší nárast bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji o 13%. V Košickom kraji sa po druhom štvrťroku rýchla dynamika rastu cien zmenšila na 5%. Jediný pokles bol v poslednom štvrťroku 2020 zaznamenaný v Trnavskom kraji 0,8%.

Najvyššia priemerná cena bývania je v Bratislavskom kraji, kde jeho hodnota medzikvartálne stúpla o 3,9% na priemernú sumu 2360 EUR/m2. V poslednom štvrťroku bol zaznamenaný vyšší rast ceny domov oproti cene bytov.

Ak sa na vývoj cien nehnuteľností budeme pozerať z medziročného hľadiska všetky kraje ostali v kladných hodnotách. Najväčší rast bol zaznamenaný v Košickom kraji, kde priemerná cena stúpla o 35%, na druhom mieste sa umiestnil Banskobystrický kraj s nárastom o 25%.

 

 

Vývoj cien nehnuteľností 2021

 

Aktuálny rast hospodárstva aj napriek pandémii COVID 19, rast priemernej mzdy, nízke úrokové sadzby na hypotékach a pokles výstavby nových nehnuteľností, bytov a domov na bývanie spôsobia vysoký dopyt a ochotu kupovať nehnuteľnosti určená na bývanie. Je, teda predpoklad, že ceny nehnuteľností budú stále rásť.

Predávate, kupujete byt a potrebujete sa zorientovať v problematike vypracovania kúpnej zmluvy?

Stiahnite si zadarmo knihu „Návod na vypracovanie kúpnej zmluvy na byt“ súčasťou knihy sú vzory kúpnych zmlúv, ktoré prešli katastrom, návrh na vklad a preberací protokol na byt. Stiahnuť knihu tu >>>>.

 

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy