Aké poplatky sú spojené s kúpou nehnuteľnosti financovanej na hypotéku

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 30 septembra, 2019
0

Poplatky spojené s kúpou nehnuteľnosti

Aké poplatky sú spojené s kúpou nehnuteľnosti financovanej na hypotéku

Ak kupujete nehnuteľnosť na hypotéku, čakajú vás okrem zaplatenia kúpnej ceny aj iné poplatky. Budete si musieť preto nachystať niekoľko sto EUR navyše. Máme pre vás krátky prehľad poplatkov, ktoré na vás čakajú.

 

Poplatok za schválenie úveru

Banke ako prvé zaplatíte za schválenie úveru. Spravidla je to určené percento z poskytnutej sumy. Tento poplatok má stanovenú vlastnú minimálnu aj maximálnu hranicu, ktorou sa banky pri jeho určovaní riadia. Bežne však poplatok za schválenie hypotéky nepresiahne 1000 EUR.

Poplatok nemusíte zaplatiť hneď. Dá sa rozpočítať do splátok úveru. Výnimkou, kedy s týmto výdavkom nemusíte počítať, sú akcie banky, počas ktorých poplatok za hypotéku odpúšťajú alebo naň poskytujú zľavy.

Spoplatnené je aj čerpanie úveru v tom prípade, ak úver čerpáte na viac krát. Tieto poplatky sa pohybujú od 10 do 50 EUR.

 

Výdavky na znalecký posudok

Banky pri poskytovaní hypotekárneho úveru vyžadujú ohodnotenie nehnuteľnosti, na ktorú bude uvalené záložné právo. Ďalším výdavkom, je preto poplatok znalcovi, ktorý sa pohybuje v hodnote 100 – 300 EUR. Táto suma sa odvíja od hodnoty posudzovanej nehnuteľnosti.

Poplatky za vklad do katastra

Platí sa aj za vklad záložného práva k nehnuteľnosti do katastra. Za bežný vklad zaplatíte 66 EUR. Ak požiadate o zrýchlený vklad, bude to 265,50 EUR. Po vložení záložného práva do katastra si banka skontroluje list vlastníctva na katasterportáli a ak je vyznačná plomba s číslom konania záležného práva  vám budú  uvoľnené peniaze. V prípade, že si banka vyžiada výpis listu vlastníctva z katastra na právne účely  zaplatíte zaplatíte za neho ďalších 8 EUR. Ak budete potrebovať aj kópiu z katastrálnej mapy, je to opäť 8 EUR.

Poistenie proti živelným pohromám

Banky pred schválením hypotéky požadujú poistenie nehnuteľnosti proti živelným pohromám. Tu zaplatíte podľa hodnoty nehnuteľnosti. Pri nehnuteľnosti do 100 000 EUR vás ročne vyjde len do 100 EUR.

Poistenie neschopnosti splácať hypotéku

Toto poistenie je voliteľné. Suma poistného sa znižuje v závislosti od nesplateného zostatku úveru. Chráni vás pred neočakávanými okolnosťami, kedy podľa dohodnutého rozsahu poistenia platí splátky úveru poisťovňa.

 

Poplatky spojené s kúpou nehnuteľnosti

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť? Kliknite sem. Rád vám pomôžem.

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy