Ako nastaviť rozpočet na renováciu domácnosti

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 30 septembra, 2019
0

Renovácia domácnosti

 

Ako nastaviť rozpočet na renováciu domácnosti

Základom úspešnej renovácie je jej dôkladné naplánovanie. Tento fakt sa týka všetkých úprav, ktoré bude potrebné vykonať, ich časového harmonogramu aj finančného rozpočtu na všetky práce. Viete, ako si tento rozpočet pripraviť, aby ste v ňom na nič nezabudli?

Odhad nákladov na renováciu 

Ako prvé sa budete musieť rozhodnúť, čo všetko chcete počas renovácie urobiť. Nestačí pri tom len vedieť, že plánujete vymeniť komplet bytové jadro či kuchyňu. Vo fáze plánovania si potrebujete spísať všetky čiastkové činnosti, ktoré bude rekonštrukcia vyžadovať. Tak napríklad pri prestavbe kuchyne budete možno musieť vzhľadom na čoraz vyšší počet používaných elektrických spotrebičov investovať aj do nových elektrických rozvodov. O nutnosti jednotlivých prác rozhoduje, pravdaže, skutkový stav.

Popri rozpise čiastkových úloh si postupne zisťujte, koľko stojí materiál, práca, odvoz odpadu, nová sanita, nábytok a podobne. Ak počítate napríklad cenu za nový obklad, nezabudnite si pripočítať aj cenu za jeho pokladanie. Rovnako nie je rozumné zahrnúť do rozpočtu výdavky v hodnote akciovej či najnižšej možnej bežnej ceny. Je totiž možné, že najlacnejšie produkty sa vám nebudú páčiť a vyberiete si iné. 

Možnosť pôžičky na prestavbu

Ak zistíte, že na realizáciu prestavby nemáte dosť financií, zvážte možnosť pôžičky. Na stavebné úpravy je možné získať úver na rekonštrukciu. Pri väčšej sume si môžete zobrať hypotekárny úver, pri menšej bude možno výhodnejšou voľbou spotrebný úver. Vopred sa informujte o ponukách jednotlivých bánk a tiež o podmienkach, ktoré je pre poskytnutie úveru nutné splniť.

Renovácia domácnosti

 

Získajte ponuky od dodávateľov

Ďalším krokom pri plánovaní rekonštrukcie je získanie ponúk od dodávateľov prác. Na celú renováciu si môžete najať jednu firmu alebo si najmete remeselníkov na každú prácu zvlášť. Aby ste sa mohli rozhodnúť, ktoré riešenie je pre vás výhodnejšie, vypýtajte si cenovú kalkuláciu od viacerých firiem. Konečnú sumu vám odporúčame po výbere dodávateľov zakotviť v zmluve. 

 

Držte sa plánu prestavby

Pri renovácii platí nepísané pravidlo: „Po začatí prác nemeňte plán.“ Je to preto, že zmenou plánu sa vám môžu rapídne navýšiť výdavky. A to ešte nehovoríme o tom, ako sa posunú dohodnuté termíny prác. Pri ich posune už vaši dodávatelia nemusia mať dostatok času.

 

Zaúčtujte skryté náklady

Aby sa nestalo, že vám počas rekonštrukcie dôjdu peniaze, zahrňte do finančného plánu aj skryté náklady. V priebehu renovácie sa totiž môže stať, že narazíte na problém, s ktorým ste dopredu nepočítali. Pre takéto prípady je dobré mať v rozpočte 10 – 15 % rezervu z naplánovanej sumy navyše.

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť? Kliknite sem. Rád vám pomôžem.

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy