Riziká pri predaji bytu

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 7 októbra, 2020
0

Riziká pri predaji bytu

Pravdepodobne sa nachádzate v situácii, keď z rôznych dôvodov rozmýšľate nad predajom svojho bytu. Vo väčšine prípadov je to jediný veľký majetok, ktorý máte. 

Ak už predávate byt z dôvodu:

  • kúpy väčšieho bývania, 
  • byt ste zdedili a nepotrebujete ho, 
  • zhodnotiť tak svoju investíciu, 

v každej situácii sú s predajom bytu spojené určité riziká.

 

Najčastejšie riziká pri predaji bytu:

 

1. Nedostanem sumu akú potrebujem,

2. Predaj bude dlho trvať,

3. Nedostanem zaplatené za predaj bytu,

4. Budem musieť predať byt na hypotéku,

5. Ako zoženiem vhodného kupujúceho,

 

1. Nedostanem sumu akú potrebujem

Ak sa rozhodneme predať svoj byt väčšinou máme na to dôvody. Máme predstavu o sume, ktorú dostaneme za predávaný byt. Túto sumu väčšinou potrebujeme na kúpu nového bývania alebo chceme danú sumu použiť podľa našej predstavy. 

Môžeme mať oprávnené obavy či danú sumu dostaneme. V takejto situácii treba ešte pred začatím predaja bytu získať, čo najpresnejšiu predstavu o cene nášho bytu. Tú získame väčšinou z internetu. Pozrieme si podobné ponuky bytov v našej lokalite. Táto metóda však nemusí byť presná.

Viac o tom píšem v článku “Akú hodnotu má môj byt”. Čítajte tu.

Väčšina predávajúcich si svoju predstavu robí sama. Nie vždy je tento postup správny. Môže sa stať, že predávaný byt nepredáte v čase, ako potrebujete alebo ho predáte pod cenu. 

Čo spraviť, aby ste dostali najvyššiu cenu a najkratší čas? 

Venujte dostatočnú pozornosť prezentácii bytu

Viac túto tému rozoberám v článku “Ako predať byt”. Čítajte tu

Nerobte chyby ako väčšina predávajúcich, ktoré ich oberajú o tisícky eur pri predaji ich bytu. 

 

2. Predaj bude dlho trvať 

Pri predaji bytu potrebujeme, aby sa byt predal v čase, ktorý bude v súlade s našou potrebou a plánom. Tento čas je však veľmi relatívny. Pre každého z nás znamená čas niečo iné. 

Buď potrebujeme predať byt veľmi rýchlo, za hodiny, prípadne dni. V inom prípade je pre nás krátky čas mesiac. Niekto by však mohol namietať, že v jeho prípade je čas na predaj bytu vo výške troch mesiacov rýchly. 

V každom prípadne ak chceme predať byt v čase aký potrebujeme mali by sme z bytu spraviť jedinečnú, neopakovateľnú ponuku. Ponuku, ktorá sa neopakuje na internete v rôznych realitkách. Má ju jeden maklér, ktorý dostatočne ovláda naše potreby a vie nastaviť predaj tak, aby sme dosiahli čas predaja, ktorý nám vyhovuje. 

 

3. Nedostanem zaplatené za predaj bytu 

Toto riziko je oprávnené. Na Slovensku sa stávate majiteľom – vlastníkom bytu až dňom zápisu do katastra nehnuteľností. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ kupujúci bude už zapísaný na liste vlastníctva, ako majiteľ bytu – vlastník a nezaplatil vám celú predajnú cenu za predaj bytu ste v riziku. 

Peniaze budete musieť od kupujúceho vymáhať súdne. Z uvedeného sa predávajúcim odporúča predajnú cenu za byt vložiť do úschovy k notárovi prípadne vinkulovať v banke. 

Po prevode vlastníckeho práva na kupujúceho vám notár peniaze vyplatí na účet v banke. Tak isto bude postupovať aj banka, ktorá uvoľní predajnú cenu z vinkulovaného účtu. Ak na vinkulovaný účet príde exekúcia, tak banka vyplatí z vinkulácie predajnú sumu zníženú o výšku takejto exekúcie. 

Je lepšie robiť takéto úschovy u notára

 

4. Budem musieť predať byt na hypotéku

Predávajúci nikdy nič nemusia urobiť. Toto je hlavný fakt, ktorý si treba uvedomiť pri predaji bytu. Samozrejme, keď chceme predať byt za najvyššiu cenu je potrebné sa prispôsobiť trhu. V súčasnosti sa viac, ako 90% bytov predá na hypotéku. 

Ak, teda predávame byt a nechceme si zúžiť potenciál trhu na 10% je vhodné umožniť kúpu nášho bytu na hypotéku. Väčšina kupujúcich potrebuje ručiť kupovaným bytom na hypotéku. Nie je to nič neobvyklé a je to úplne bezpečné. 

Viac o tom píšem v článku “Predaj bytu”. Čítajte tu

 

5. Ako zoženiem vhodného kupujúceho

No tak to je dobrá otázka. Úprimne neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď. Najideálnejším spôsobom je požiadať o pomoc človeka, ktorý je v danej oblasti zbehlý a vie poradiť, pomôcť s predajom bytu

Vie vás ochrániť od všetkých rizík, ktoré sú spojené s predajom bytu. Ak sa však rozhodnete predávať svoj byt vlastnou cestou majte na pamäti základnú vec. 

Urobte zo svojej nehnuteľnosti jedinečnú neopakovateľnú ponuku. 

Ak je byt atraktívny, pekne prezentovaný, upravený a dobre zviditeľnený je vaša šanca na rýchly predaj za najvyššiu cenu veľmi vysoká.

 

Potrebujete poradiť s predajom bytu? Vyplňte formulár a budem Vás kontaktovať.
realitný maklér
[supsystic-form id=12]

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy