Výmaz záložného práva v prospech banky

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 9 októbra, 2019
0

Výmaz záložného práva v prospech banky

 

Vedeli ste aké podmienky je potrebné splniť pri predaji nehnuteľnosti s hypotékou? Je také niečo vôbec možné a koľko trvá banke, kým vydá potvrdenie o výmaze záložného práva? Odpovede nájdete v nasledujúcom článku. 

 

Predaj nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou

Nie vždy je možné splatiť hypotéku ešte pred tým, ako je potrebné nehnuteľnosť predať. V takýchto prípadoch sa predáva nehnuteľnosť zaťažená hypotékou. Skontrolujete to jednosucho pôjdete na katasterportál zadáte číslo listu vlastníctva a v časti „C“ budete mať zapísané záložné právo v prospech banky. Pri predaji musí potom predávajúci požiadať banku o vystavenie potvrdenia o výmaze záložného práva. To býva spravidla zdĺhavé.

 

Kedy banka vymaže záložné právo

K výmazu záložného práva v prospech banky zo strany banky dochádza potom ako kupujúci, ktorý je nadobúdateľom nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou, uhradí zostatok hypotekárneho úveru. Banka tak dostane svoje peniaze. Na vydanie potvrdenia o výmaze  záložného práva – kvitancia však bude čakať 10 až 30 dní.

Doba výmazu po zaslaní kvitancie na kataster

Tu sa čakanie nekončí. Na výmaz ťarchy v  katastri nehnuteľností je potrebné čakať ďalších 5 dní (ak kataster stíha vymaz v lehote). Po celý tento čas je list vlastníctva kupujúceho zaplombovaný. Výmaz záložného práva v prospech banky, teda nie je taká jednoduchá vec, ako by sa mohlo zdať.

 

Problémy pre kupujúceho

V praxi to znamená, že kupujúci nemôže v tomto čase požiadať o vklad výmazu záložného práva v prospech financujúcej banky do katastra. Na to, aby mal nehnuteľnosť vo svojom vlastníctve bez akejkoľvek ťarchy, musí kvôli zdržaniu zo strany banky čakať. Znamená to pre neho isté riziko. Pokiaľ banka nevydá doklad o výmaze záložného práva, vlastní nehnuteľnosť s vyznačením záložného práva v prospech financujúcej banky na hypotéku predchádzajúceho majiteľa. V praxi je to iba technická záležitosť, keďže hypotéka už bola vyplatená. Treba však kontrolovať banku či si splnila svoju povinnosť a podala na kataster kvitanciu-súhlas s výmazom záložného práva v prospech banky.

 

Problémy pre predávajúceho

Táto dlhá čakacia doba znamená problémy aj pre predávajúceho. Kupujúci totiž často nad kúpou takejto nehnuteľnosti váhajú z obavy pred zvýšeným rizikom. To znamená nižšiu pravdepodobnosť úspešného predaja. Okrem toho je na predaj potrebný súhlas banky s predčasným splatením úveru alebo zmenou záložného práva na inú nehnuteľnosť v jeho vlastníctve.

Chcete predať nehnuteľnosť so záložným právom? Kliknite sem. Rád vám pomôžem.

 

 

 

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy