Zrýchlený vklad do katastra

Výsledky vyhľadávania

Zrýchlený vklad do katastra

pridané Estate Union na 9 decembra, 2020
0

Zrýchlený vklad do katastra

Pri predaji nehnuteľnosti sa môže stať, že potrebujeme, aby nám kataster nehnuteľností zavkladoval nové vlastníctvo v rýchlejšej dobe aká je klasicky štandardom. Štandardne kataster zapíše nového vlastníka v klasickom konaní do 30 kalendárnych dní. V situácii, keď potrebujeme zavkladovanie nového vlastníka urýchliť, potrebujeme podať zrýchlený vklad do katastra.

Ak využijeme túto možnosť zrýchleného vkladu do katastra budeme mať zapísaného nového vlastníka do 15 dní od podania návrhu na vklad. Za túto službu si však priplatíme 199,50,- €. Teda dokopy s klasickou sumou 66,- €, ktorá sa platí za zápis do katastra za dané konanie zaplatíme 265,50,- € . Pri tejto sume už musíme mať dostatočne dobrý dôvod na urýchlenie zápisu nového vlastníka do katastra. Viac k poplatkom nájdete v článku tu.  

 

Zrýchlený vklad do katastra

 

Predávate byt na hypotéku?

Ak predávame – kupujeme nehnuteľnosť a platíme kúpnu cenu alebo jej časť cez hypotekárny úver, na ktorý ručíme kupovanou nehnuteľnosťou, musíme brať do úvahy aj konanie na zápis záložného práva do katastra nehnuteľností.

Toto konanie musí byť vložené do katastra pred zmenou vlastníckeho práva. Je to z dôvodu založenia predávanej nehnuteľnosti ešte predávajúcim – pôvodným vlastníkom nehnuteľnosti, ktorý sa po dobu zmeny vlastníckeho práva stáva záložným veriteľom na hypotekárny úver kupujúceho. Inak by nebolo možné ručiť na hypotéku kupovanou nehnuteľnosťou.

Kataster nehnuteľností pri spracovaní podaní postupuje v poradní v akom mu boli dané návrhy podané do podateľne. Z tohto dôvodu nám nepomôže, keď urýchlime iba konanie zmeny vlastníckeho práva. Je potrebné urýchliť aj konanie na zápis záložného práva do katastra nehnuteľností.

Budeme musieť, teda zaplatiť 265,50 x 2, teda 531,- €. Treba si veľmi dobre premyslieť či nám to stojí za to, aby sme celý proces urýchlili.

Spomínaný problém sa ešte dá riešiť využitím autorizovanej kúpnej zmluvy. Takúto zmluvu musí kataster nehnuteľností zapísať do 20 kalendárnych dní. Toto konanie dokáže urýchliť aj konanie na zápis záložného práva, ktoré sa vkladá pred podaním zmeny vlastníckeho práva (kúpna zmluva).

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy