Ako predať byt a neplatiť daň

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 12 októbra, 2020
0

Ako predať byt a neplatiť daň 

Ak sa rozhodnete predať byt mali by ste pri určovaní predajnej ceny myslieť na to, že budete musieť zaplatiť adekvátnu daň z príjmu, ktorý takýmto predaj vznikne. Je dôležité uvedomiť si, že musíme tiež zaplatiť aj zdravotné odvody vo výške 14% z takéhoto príjmu. 

Ak však žiadny príjem nevznike daň a zdravotné odvody platiť nemusíme. Príjem pri predaji byt vznikne v tom prípade, že predáte byt za vyššiu cenu, ako ste ho kúpili. 

Veľa ľudí si myslí, že uvedenú daň je potrebné zaplatiť z celej sumy, ktorú takýmto predajom získame. Nie je to tak. Adekvátnu daň platíte iba z príjmu, ktorý ste takýmto predajom zarobili. 

Na modelovom príklade si pozrite, čo to znamená:

Byt bol nadobudnutý za 100.000,- € a predaný za 110.000,- €. Takýmto predajom vznikol zisk – príjem 10.000,- €, z tejto sumy zaplatíme adekvátnu daň. Vo väčšine prípadov je to 19% teda 1.900,- €. Zo sumy 10.000,- € však ešte pred zdanením zaplatíme zdravotné odvody vo výške 14% teda 1.400,- €. Túto sumu následne odpočítame zo sumy 10.000,- € a vznikne nám daňový základ na výpočet dane. Základ dane potom bude 8.600,- €. Z tejto sumy následne zaplatíme daň vo výške 19%.  Dokopy z takéhoto príjmu zaplatíme 3034,- € čo je 30,34%. Zdá sa Vám táto suma vysoká? 

 

Ako predať byt a neplatiť daň 

Je mi ľúto, no jediná legálna cesta, ako predať byt a neplatiť daň je vlastniť byt po dobu 5 rokov. Po tejto dobe je predávajúci oslobodený od dane z príjmu a platby zdravotných odvodov z takto zarobených peňazí. Prípadne byt do tejto doby predáte za cenu, ktorú ste ho kúpili. Zo základu dane (suma, z ktorej sa vypočítava daň) si môžete odrátať všetky preukázateľné náklady na rekonštrukciu bytu a úroky, ktoré ste zaplatili banke z poskytnutého hypotekárneho úveru. 

Predávate byt a nevlastníte ho 5 a viac rokov? Pri stanovení predajnej ceny zvážte potrebu zaplatenia dane z príjmu a zdravotných odvodov.

Chcete dostať za predaj bytu najvyššiu cenu? Prečítajte si článok “ Ako predať byt“ kliknite sem.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Potrebujete poradiť s predajom bytu. Vyplňte formulár a budem Vás kontaktovať.
realitný maklér
[supsystic-form id=12]

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy