5 faktov, ktoré by mali vedieť predávajúci a kupujúci o hypotekárnych úveroch

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 10 októbra, 2019
0

Hypotekárny úver

5 faktov, ktoré by mali vedieť predávajúci a kupujúci o hypotekárnych úveroch

Pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť nehnuteľnosť, mali by ste sa dostatočne informovať o podmienkach poskytnutia hypotekárneho úveru. O to viac, že podmienky poskytovania hypoték sa v tomto roku sprísnili. Čo všetko by ste teda mali vedieť, kým sa rozhodnete pre hypotekárny úver?

 

Hypotekárny úver a jeho poskytnutie

Základné podmienky pre poskytnutie hypotekárneho úveru

O hypotekárny úver môže požiadať plnoletá osoba s trvalým pobytom na Slovensku. Môže oň požiadať aj cudzí štátny príslušník. Musí však byť splnená podmienka trvalého pobytu na území SR. Žiadateľ musí mať príjem zo závislej činnosti, z podnikania alebo iný príjem, inak mu nebude poskytnutý hypotekárny úver.

Okrem uvedeného by ste mali vedieť, že hypotekárny úver môže byť poskytnutý len na financovanie kúpy nehnuteľnosti alebo jej časti, stavbu alebo prestavbu, údržbu alebo rekonštrukciu stavby. Vo všetkých prípadoch platí, že musí ísť o tuzemskú nehnuteľnosť. Hypotéka môže byť použitá tiež na splatenie iného úveru, ktorý bol použitý na všetky uvedené účely.

Na ako dlho si potrebujete požičať

Hypotéka je typ úveru s dobou splatnosti najmenej štyri roky. Maximálna dĺžka splácania je 30 rokov. Banky si individuálne určujú maximálnu hranicu splatenia hypotéky, najčastejšie je to vek 65 a 70 rokov.

Akú sumu si môžete požičať

Výška hypotekárneho úveru musí byť minimálne 3 300 €. Maximálna výška sa pohybuje bežne od 75 do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Hypotéku vo výške 90 % jej hodnoty je možné získať len vo výnimočných prípadoch. Banky ju poskytnú len v 10 % z počtu poskytnutých úverov.

Poskytnutie úveru do výšky 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti je tiež podmienené. Žiadateľ totiž môže byť zadĺžený len do výšky 8-násobku svojej čistej ročnej mzdy. Ak teda zarobíte mesačne 1 000 EUR v čistom, vaša hypotéka môže dosiahnuť maximálne 96 000 EUR. V praxi sa toto obmedzenie dá obísť, ak požiadate o hypotéku spolu s partnerom.

Požiadavky na založenú nehnuteľnosť

Poskytnutie hypotekárneho úveru je podmienené záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti. Tá sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky. Nemusí byť však v osobnom vlastníctve žiadateľa o hypotéku. Úver môžete zabezpečiť nehnuteľnosťou, ktorú kupujete alebo tiež nehnuteľnosťou, ktorá je vo vlastníctve tretej osoby. Najčastejšie to býva nehnuteľnosť vo vlastníctve rodičov alebo iného ručiteľa. Podmienkou je, aby táto osoba so založením súhlasila.

Predčasné splatenie hypotéky

Banky umožňujú splatiť hypotekárny úver aj predčasne. Vo väčšine bánk je pri podpise zmluvy stanovená možnosť bezplatného splatenia úveru do stanovenej výšky. Za splatenie celej dlžnej sumy si banka môže vypýtať najviac 1 % z jej výšky.

 

Potrebujete pomôcť s hypotekárnym úverom kliknite sem.

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy