Výsledky vyhľadávania

Toxická skládka Vrakuňa

pridané Estate Union na 8 januára, 2021
0

Toxická skládka Vrakuňa

 

Bratislava. Toxická skládka vo Vrakuni sa nachádza na území starého Mlynského ramena medzi mestkými časťami Vrakuňa a Ružinov. Veľkosť skládky je hrozivá až 46.500 m2 s obsahom odpadu, ktorý tam vyvážali v 60 až 80 rokov minulého storočia z chemických továrni o objeme zhruba 120.000 kubických metrov.

O sanácií tejto toxickej skládky sa hovorí už roky. Posledným návrhom na riešenie tohoto enviromentálneho problému je sanácia metódou enkapsulácie. Je to spôsob obradenia tejto skládky a nie jej úplná likvidácia.

Podľa tohoto riešenia by sa vytvorilo ohradenie skládky podzemným múrom a celý toxický odpad z chemických továrni by ostal tam. Toto riešenie sa nepáči momentálnemu ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi.

 

 

Toxická skládka Vrakuňa jej úplná likvidácia

Podľa jeho názoru by bola pre životné prostredie lepšia kompletná likvidácia tohoto toxického odpadu a nie jeho zabetónovanie. Momentálne celú záležitosť skúmajú experti ministerstva. Je ohrozená spodná zásobárňa spodnej vody.

Hlavným cieľom je zastavenie šírenia toxikého mraku, ktorý sa nebezpečne približuje na Žitný ostrov. Súčasťou sanácie skládky je aj sancia okolitých spodných vôd. Tieto by mali byť prečerpané a vyčistené.

Predpodkladný projekt sanácie skládky ma stáť 34,1 milióna eur, ktoré má zaplatiť Európska únia. Ministerstvo očakávalo so začatím sanácie už v roku 2018. Na projekt bolo Okresným úradom Bratislava vydané v decembri 2019 územné rozhodnutie.

Metóda enkapsulácie pravdepodobne nie je najlepším riešením. Zabétonoanie toxického odpadu v takejto veľkosti, nerieši v požadovanej kvalite tento problém. S ohľadom na život obyvateľov dotknutých mestských častí Ružinov a Vrakuňa a okolitých obcí bude lepším riešením úplná likvidácia skládky.

Pri cene nehnuteľností hrá lokalita a kvalita života v nej hlavnú úlohu. Životné prostredie má byť našou hlavnou prioritou. Ak chceme zdravo žiť a zanechať našu planétu aj pre ďalšie generácie venujme mu najvyššiu prioritu nášho života.

 

Predávate byt a potrebujete sa zorientovať v problematike vytvorenia kúpno predajnej zmluvy na prevod vlatníckeho práva? Kliknite sem a stiahnite si knihu a vzory zmlúv zadaramo.

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy