Ako určiť kvalitu pozemku

Výsledky vyhľadávania
pridané Estate Union na 30 septembra, 2019
0

Ako určiť kvalitu pozemku

Investícia do stavebného pozemku je jedným z rozhodnutí, ktoré robíme len raz alebo niekoľkokrát za život. Do tohto rozhodnutia vkladáme okrem nemalých finančných prostriedkov aj veľa úsilia. Od kúpy preto očakávame, že naplní naše očakávania. Viete, čo všetko je potrebné urobiť, aby ste kúpili kvalitný pozemok? Ako určiť kvalitu pozemku?

 

Ako vybrať lokalitu pozemku

O výbere lokality rozhodujú predovšetkým vaše preferencie a ceny pozemkov. Vopred sa budete musieť rozhodnúť, či chcete bývať na dedine, periférii alebo v centre mesta. Čo sa týka ceny pozemkov, vo všeobecnosti platí, že v mestách sú vyššie. Pri zvažovaní lokality vezmite do úvahy aj jej  dopravnú dostupnosť a občiansku vybavenosť. Vhodné je zistiť tiež to, či sa bude v okolí ešte stavať alebo nie.

Dôležitou informáciou pri výbere vhodnej lokality je aj možnosť napojenia pozemku na inžinierske siete. A to nielen vodu, kanalizáciu, plyn a elektrinu ale aj internet či káblovú televíziu. 

 

Sklon a orientácia pozemku

Na stavbu je ideálny rovinatý pozemok. Jeho vyrovnanie alebo navýšenie totiž zvyšuje náklady. Čo sa týka orientácie, najlepšia je orientácia sever – juh. Na takomto pozemku budete mať prístupovú komunikáciu na severnej strane. Umožní vám to postaviť dom tak, aby ste počas celého roka optimálne využívali slnečný jas.

 

Určenie zamerania pozemku 

Pred samotnou kúpou pozemku by ste si mali predovšetkým overiť jeho zameranie v územno-plánovacej informácii UPI. Tento krok je špeciálne potrebný, ak kupujete pozemok mimo zastavanej časti obce alebo na jej okraji. Odporúčame ho však urobiť vždy. Aby sa nestalo, že na pozemku nebude možné stavať rodinný dom. V takom prípade by ste stáli pred zdĺhavým procesom žiadosti o zmenu typu pôdy. 

Územno-plánovacia informácia je k dispozícii na nahliadnutie pre každého záujemcu zadarmo na príslušnom stavebnom úrade alebo aj na internetovej stránke obce. Okrem potvrdenia, či sa dá na pozemku stavať, tak získate informácie o možnej miere zastavanosti, povolenej výške budov a podobne.

 

Ako určiť kvalitu pozemku

Snáď už máte lepší pehľad o tom ako určiť kvalitu pozemku.

Potrebujete poradiť, predať nehnuteľnosť? Kliknite sem. Rád vám pomôžem.

 

 

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená

Porovnaj zoznamy